בזכות החינוך והקהילה: העולים החדשים מגיעים ליו
כ' חשון התשע"ז   21.11.2016 18:40

בזכות החינוך והקהילה: העולים החדשים מגיעים ליו"ש

ועדת העלייה והקליטה בכנסת מתכננת לדרוש ממשרדי הממשלה לסיוע ליישובים ביו"ש. "קליטת העולים המוצלחת ביישובי יהודה ושומרון – בגלל החינוך האיכותי והקהילה המחבקת"

ועדת העליה והקליטה של הכנסת, סיירה ביישובי המועצה האזורית הגדולה בארץ, מטה בנימין. יו"ר הוועדה, ח"כ אברהם נגוסה (הליכוד) אמר כי "הוכח שהקליטה ביישובי יהודה ושומרון היא מוצלחת במיוחד - בגלל החינוך האיכותי והקהילה המחבקת, התומכת והמסייעת. הקליטה חייבת להיות מערכתית, ויש לקיים מעקב על היערכות המשרדים – במיוחד על הירתמותם לסייע בכך ליישובי יהודה ושומרון".

אבי רואה, ראש המועצה קרא לבנייה ייעודית לעולים בישובים, ואמר כי "אנו נמצאים בתקופה מדהימה של חזרת עם ישראל לארצו, כולנו עולים, חלקנו וותיקים ואחרים - חדשים, עליתי מטוניס כילד קטן וחש מחויבות גדולה מאוד בקליטתם של העולים. אני מקווה שנצליח לעשות זאת בצורה הטובה ביותר ולהתגבר על כל הקשיים".

עידו מאושר, ראש הועד המקומי, עלי, "אנו גאים להית שותפים בזכות לבנות מחדש את העם היהודי במולדתו" וסיפר על ארבעה בתי ספר בעלי אך כולם עדיין לא במבני-קבע, וכמו-כן מחסור עצום ביחידות דיור – וכל דירה שמתפנית מיועדת לעולים חדשים. הוא קרא לחדש מרכזי קליטה בישובים, כל משפחה בבית משלה – אך תוך סיוע וחיבוק של הקהילה.

קרולין לסרי, רכזת הקליטה בעלי, סיפרה מצידה על הקשר ההדוק עם משפחות מיועדות עוד בהיותם בארץ-המוצא, ליווי בבחירת בית ספר לילדים, קופת חולים ועוד. היא הדגישה את הקושי בקליטת נוער-עולה בגלל משבר הזהות וגיל ההתבגרות, שלצורך מענה נבנו תכניות מיוחדות כדי לסייע להם בהשתלבות בנוער המקומי. עוד סיפרה לסרי על פערי-שפה למבוגרים-העולים, והצורך להדגיש באולפן לימודי עברית יומיומית, ולא רק הבנת פעלים בדקדוק.

שפרה קירשנבאום, מנהלת מחוז ירושלים במשרד הקליטה, השיבה כי המשרד מסייע לישובים בקליטת העולים, מבחינה חברתית וקהילתית, והסכימה כי לימודי האולפן לא מתאימים-דיו להתערות בחברה הישראלית. ריקי לנגה, הרכזת החברתית בעופרה, סיפרה על קליטת עולי צרפת, הודו ובני המנשה, והדגישה את ההשקעה בהעצמת החוסן המשפחתי אצל העולים הוותיקים והגברת ההשתייכות לחברה ולקהילה.

שרה שראל, אחראית קליטה במועצה סיפרה על כ-4,000 עולים ביישובי המועצה, רובם מצרפת וארה"ב, כ-6% מכלל התושבים, והמטרה העליונה בתפקידה הוא חיזוק המשפחות-העולות ושילובם בחברה ובקהילה ע"י אירועים חברתיים. לדברי שראל, קיימת בירוקרטיה רבה במימוש תקציבי משרד הקליטה – שאף מגיעים באיחור ניכר, והדגישה את הצורך למענה לתעסוקת עולים מצרפת, ורגישות למאפייניה התרבותיים הייחודיים, ובעיקר את הקושי לשתף אחרים בקשיי הקליטה. בנוסף, היא קראה לסיוע לילדי העולים בגיל הגן, ועל הירתמות המועצה למימון סייעת לילדים אלו. היא קראה למשרד הקליטה לסייע בייעוץ, הדרכה ותמיכה לעובדי הקליטה - כדי לשתף בבעיות ובפתרונות. לדברי ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי) "העליה היא יעד לאומי מרכזי, ועל כל משרדי הממשלה להירתם לסייע לה, ולא להסתפק במענה נקודתי לבעיה שצצה", וקרא לדרוש מכל משרד תכנית עבודה מפורטת למענה לעולים.

תגיות: ארץ ישראל, עולים חדשים

עוד בנושא

הוספת תגובה

שלח

2 תגובות
1 בית חב״ד בעלימלכה
כ"א חשון התשע"ז
יש להרחיב את בית החב״ד בעלי. בתי חב״ד מוכחים כדרך גיבוש קהילה סביב ערכי התורה ואהבת העם, התורה והארץ. יש ג״כ לחב״ד הרבה ניסיון בעבודה עם יהודים בצרפת.

תוכן פרסומי

הרשמה לאתר

הירשמו במהירות ובקלות לקול היהודי
ותיהנו ממגוון שירותים מיוחדים באתר.
* * * מין * בדקו זמינות
בין 3 ל-20 תווים
*
תישלח אליך הודעה המאשרת כתובת זו
* סיסמא
בין 6 ל-20 תווים

אני מסכים לתקנון האתר

אני מעוניין לקבל מידע על חידושים ואירועים מיוחדים

*

שדות חובה

הרשם

התחברות לאתר

סיסמא שכחת סיסמא? התחבר

איפוס סיסמה

כדי לקבל סיסמה חדשה, אנא הכנס דוא"ל איתו נרשמת לאתר:

שלח