מפות נפרדות לבשר בחלב?
ט"ו סיון התשע"ו   21.06.2016 11:16

מפות נפרדות לבשר בחלב?

יאיר בר לוי

האם מותר לאכול בשר על גבי מפה שאכלו עליה חלב? דיני ההפרדות בין בשר לחלב • מאמר שני בסדרה

תגידו ת'אמת – שמעתם פעם על כך שאם אתם אוכלים מנה בשרית, אסור שבאותה העת יהיה על השולחן מאכל חלבי?

אז בואו תשמעו! המשנה (חולין, ק"ג) קובעת כי אסור לעלות בשר וגבינה על שולחן אחד. מה טעם האיסור? גזירה שמא יבוא לאוכלם יחד. אולם, האיסור אמור רק בשולחן שאוכל עליו, אך להניח על השיש סיר בשרי סמוך לסיר חלבי – מעיקר הדין מותר (שם, ק"ד ע"ב, וכן נפסק בשו"ע סימן פ"ח, סעיף א).

דין נוסף באותו עניין – שניים הסועדים יחד סביב שולחן אחד ואחד אוכל בשר והשני אוכל חלב – אסורים לאכול מאותו לחם ולהשתמש באותה המלחייה (שו"ע יו"ד פ"ח, ב). כמו כן, רצוי שלא ישתמשו באותו בקבוק שתייה, אף אם לשניהם כוסות נפרדות (רמ"א שם). במקרה שמכירים זה את זה (כגון בני משפחה וכד'), עליהם גם לעשות היכר על ידי מפה נפרדת או הנחת כלי או חפץ קצת גבוה שאין דרכו להיות על השולחן (שם). אז פעם הבאה שאתה אוכל שווארמה וחברך שותה קפה – תזכור להניח חפץ בניכם!

האם יש צורך במפה נפרדת לבשר וחלב:

השו"ע פוסק (שם, פ"ט, ד)כי מפה שאכלו עליה בשר אין לאכול עליה חלב. מה סיבת האיסור? כיוון שאי אפשר שלא ישארו על המפה כמה טיפי בשר, ויש חשש שיניח חלב על שיירי הבשר. ברם, כאשר לא מניחים את הבשר והחלב על המפה, אלא בכלים – יש אחרונים המתירים להשתמש באותה מפה (רדב"ז בפת"ש שם סק"ח). כיום – שרבים אוכלים על מפות שעוונית או ניילון, שניתן לנגבם היטב, וכן על שולחן פורמייקה שקל לנקותו עם סמרטוט וכד' – יש מתירים בכל מקרה להשתמש באותה מפה לבשר וחלב גם כאשר משתמשים ללא כלים (ילקוט יוסף). למעשה, מנהג ישראל שלא לאכול על אותה מפה או שולחן גם כשאוכל בצלחת ומייחדים מפה אחת לארוחה חלבית ומפה אחרת לארוחה בשרית. 

אז אל תשכחו להחליף מפה לפני ארוחת הצהרים...

תגיות: בשר בחלב

עוד בנושא

הוספת תגובה

שלח

2 תגובות
2 תשובהל1
כ"ז סיון התשע"ו
הסברא שכתובה בשם הילקוט יוסף לא מקובלת לגמרי. לא ברור שבמקרה שאפשר לנקות לא צריך מפה נפרדת. יכול להיות שגם במקרה כזה חוששים לטיפי בשר
1 שאלהחגי
ט"ו סיון התשע"ו
אם מעיקר הדין אין צורך בשתי מפות, מדוע עלינו להתייחס למנהג?

תוכן פרסומי

הרשמה לאתר

הירשמו במהירות ובקלות לקול היהודי
ותיהנו ממגוון שירותים מיוחדים באתר.
* * * מין * בדקו זמינות
בין 3 ל-20 תווים
*
תישלח אליך הודעה המאשרת כתובת זו
* סיסמא
בין 6 ל-20 תווים

אני מסכים לתקנון האתר

אני מעוניין לקבל מידע על חידושים ואירועים מיוחדים

*

שדות חובה

הרשם

התחברות לאתר

סיסמא שכחת סיסמא? התחבר

איפוס סיסמה

כדי לקבל סיסמה חדשה, אנא הכנס דוא"ל איתו נרשמת לאתר:

שלח