איסור בשר בחלב – ספר לי על זה
ח' סיון התשע"ו   14.06.2016 19:18

איסור בשר בחלב – ספר לי על זה

יאיר בר לוי

"לֹא תְבַשֵּׁל גְּדִי בַּחֲלֵב אִמּוֹ". בישול בשר בחלב: טעם המצווה וגדרי האיסור • מאמר ראשון בסדרה

פתיחה להלכות בשר בחלב: איסור בישול בשר בחלב נאמר בתורה שלוש פעמים, וכבר התחבטו בתלמוד בטעם הדבר. השיטה המקובלת היא שיטתו של רבי ישמעאל הנוקט כי מטרת הכפילות היא לרבות: אחד לאיסור אכילה, אחד לאיסור הנאה ואחד לאיסור בישול (חולין קט"ו ע"ב).

איסור בשר בחלב שונה במהותו משאר איסורי אכילה, זאת לאור העובדה כי שני המינים – בשר וחלב – מותרים לחלוטין כאשר נאכלים הם בנפרד זה מזה. האיסור מהתורה מתחיל אפוא, רק בהתבשלם יחד (שהרי לשון האיסור בתורה הוא "לא תבשל"). ברם, מדרבנן אסור לאכול בשר בחלב אף אם לא נתבשלו יחד (סימן פ"ז סעיף א').

והרמב"ן (דברים י"ד, כ"א) כתב בטעם המצווה:

"וטעם כי עם קדוש אתה לה' אלקיך דבק עם לא תבשל גדי בחלב אמו, כי איננו מאכל נתעב, אבל יאסור אותו להיותנו קדושים במאכלים או להיותנו קדושים שלא נהיה עם אכזרי לא ירחמו, שנחלוב את האם ונוציא ממנה החלב שנבשל בו הבן, ואף על פי שכל בשר בחלב יכנס בלאו הזה, כי כל מינקת תקרא אם וכל יונק יקרא גדי, והוא דרך הבישול והנה בכולם אכזריות".

← הלכה למעשה:

הקורא בוודאי תמה מה לו ולבישול בשר בחלב, וכי מתי יצא לי לבשל בשר בחלב? אמנם עלינו לדעת כי ישנם אופנים שונים בהם אנו עלולים לעבור על איסור בישול בשר בחלב בלא ידיעה או כוונה. הדוגמה המצויה ביותר היא: שפיכת מרק בשרי רותח בכיור משותף לבשר וחלב, כאשר בכיור ישנם שאריות של גבינה וכד' – הדבר אסור ויש בו משום איסור בישול בשר בחלב. כמו כן, כיורים שיש בהם שאריות בשר וחלב – אין לשפוך לתוכם מים חמים, כיוון שמתבשלים במים החמים (אורות ההלכה, פרק ע"ז, סעיף ו).

תגיות: בשר בחלב

עוד בנושא

הוספת תגובה

שלח

3 תגובות
3 לעמית היקריאיר ברלוי
ט' סיון התשע"ו
לגבי כבישה - אין איסור דאורייתא, אלא רק איסור דרבנן (שו"ע פ"ז ס"א, ובאר היטב שם סק"א) - וכיוון שכך לכאורה האיסור הוא רק באכילה ולא בבישול, ולכן אין איסור בפח זבל
2 יפה מאוד. כתוב ממש יפה. בהצלחה ל"תליאת יפה
ח' סיון התשע"ו
1 שאלהעמית
ח' סיון התשע"ו
ראשית, ישר כח !

האם יש איסור כבישה (שיש לה דין בישול במקרים מסוימים) של בשר וחלב? מצוי למשל בפח הזבל הביתי...

תוכן פרסומי

הרשמה לאתר

הירשמו במהירות ובקלות לקול היהודי
ותיהנו ממגוון שירותים מיוחדים באתר.
* * * מין * בדקו זמינות
בין 3 ל-20 תווים
*
תישלח אליך הודעה המאשרת כתובת זו
* סיסמא
בין 6 ל-20 תווים

אני מסכים לתקנון האתר

אני מעוניין לקבל מידע על חידושים ואירועים מיוחדים

*

שדות חובה

הרשם

התחברות לאתר

סיסמא שכחת סיסמא? התחבר

איפוס סיסמה

כדי לקבל סיסמה חדשה, אנא הכנס דוא"ל איתו נרשמת לאתר:

שלח