המלחמה בתרבות יוון לא הסתיימה
א' טבת התשע"ז   30.12.2016 09:33

המלחמה בתרבות יוון לא הסתיימה

הרב דב ליאור

בכל דור ודור יש הרוצים לטשטש את הזהות היהודית-תורנית שלנו • הרב דב ליאור לפרשת השבוע

מטרת ירידתו של יוסף למצרים היתה להכשיר את הקרקע לקליטת בית יעקב כעבור כמה שנים כאשר כולם ירדו למצרים, ע"מ לקיים את הגזירה האלוקית "גר יהיה זרעך בארץ לא להם".

דווקא יוסף נבחר ע"י ההשגחה האלוקית לרדת למצרים, בגלל מעלתו וצדקותו, כיון שרק אצלו היה בטחון שלא יפול מהמדרגה הרוחנית והחינוכית שקיבל אצל יעקב אבינו. התורה גם מספרת  על ההתמודדויות שהיו ליוסף בין האומות, ובכולן נהג  בצדקות. 

במיוחד בולטת ישרותו ומוסריותו, כשהיה ממונה על ביתו של השר המצרי, ולא שלח ידו ברכוש הזולת. גם כאשר אשת אדוניו ניסתה לפתותו לדבר עבירה סירב בתוקף, כיון שידע שזהו חטא גם בין אדם למקום וגם בין אדם לחברו.

לצערנו, היום בעולם הרחב מתארים דוקא את חולשותיהם של בני האדם. לעומת זאת התורה מתארת מי הוא גיבור - אדם שיודע לא להיגרר אחר התאוות, אלא בוחר בדרך של ישרות צדקות ואצילות, למרות שהוא משלם על כך מחיר כבד אפילו עד כדי ישיבה בבית סוהר.

עמידתו האיתנה של יוסף, שלא הושפע ממידותיהם של המצרים, שימשה כדוגמא חיה לכל בית יעקב שהיו במצרים, ובעצם לכל יהודי שנקלע לבין האומות לבדו, שאפשר להיות נחושים ולשמור על רמה רוחנית גבוהה.                                                                       

פרשתנו חלה בכל שנה בימי החנוכה. בחנוכה אנו מציינים דוקא את גבורת החשמונאים, למרות שבזמן בית שני היו  אירועים נוספים שבהם עם ישראל ניצח אויבים מבית ומחוץ, כפי שנכתבו במגילת 'תענית'. חז"ל אומרים שבטלה מגילת 'תענית' מפני שאירועים אלו כוחם יפה לשעתם ולא לדורות. מה שאין כן חג החנוכה שנקבעלדורות עולם, מכיון שהתועלת שהיתה בניצחון על מלכות יון לא הצטמצמה לאותה שעה, אלא נתנה לעם ישראל 'זריקת חיסון' לדורות עולם, לעמוד מול השפעות זרות.

היוונים הרשעים רצו "להשכיחם תורתך ולהעבירם מחוקי רצונך", דהיינו, לבטל תורה ולגרום לכך שעם ישראל יחיה חיי הוללות. עם ישראל התגבר על ידי הכהנים הקדושים, והקב"ה מסר את הרשעים ביד עוסקי תורתו. זהו לימוד לדורות, שאם עם ישראל נחוש בדרכו האמיתית, דרך התורה, הוא יכול לעמוד גם מול מעצמות גדולות ועמים רבים. יוסף באופן אישי השפיע על הסובבים אותו ועל הדורות הבאים. יש להבין גם שחג החנוכה לא בטל, מפני שהמשמעות של הניצחון על תרבות יוון נמשכת עד היום הזה.

מלחמתנו נגד תרבות יוון לא הסתיימה, ובכל דור ודור יש הרוצים לטשטש את הזהות היהודית-תורנית שלנו, ולייבא תרבות מאומות העולם. עלינו לדבוק בתורתנו הקדושה, שרק היא נותנת לנו את ההדרכה לחיים אמיתיים.

יהי רצון שנזכה ללמוד, גם מיוסף וגם מחנוכה, לשאוב את העוז והגבורה שאבותינו  הקדושים הנחילו לנו מדורי דורות, שיביאו אותנו אל המנוחה ואל הנחלה.

תגיות: הרב דב ליאור, חג החנוכה, חנוכה, פרשת מקץ

עוד בנושא

הוספת תגובה

שלח

0 תגובות

תוכן פרסומי

הרשמה לאתר

הירשמו במהירות ובקלות לקול היהודי
ותיהנו ממגוון שירותים מיוחדים באתר.
* * * מין * בדקו זמינות
בין 3 ל-20 תווים
*
תישלח אליך הודעה המאשרת כתובת זו
* סיסמא
בין 6 ל-20 תווים

אני מסכים לתקנון האתר

אני מעוניין לקבל מידע על חידושים ואירועים מיוחדים

*

שדות חובה

הרשם

התחברות לאתר

סיסמא שכחת סיסמא? התחבר

איפוס סיסמה

כדי לקבל סיסמה חדשה, אנא הכנס דוא"ל איתו נרשמת לאתר:

שלח