עישון ושתיית אלכוהול בקרב בני נוער
ה' טבת התשע"ז   03.01.2017 13:20

עישון ושתיית אלכוהול בקרב בני נוער

סקר משרד הבריאות מגלה נתונים על היקף התופעה

ב'וועדה למאבק בנגעי הסמים והאלכוהול' בכנסת התקיים השבוע דיון בנושא "גמילה מעישון וכניסת מעשנים חדשים". לרגל הדיון, נערך סקר על-ידי משרד הבריאות, בכל הנוגע לעישון ולשתיית אלכוהול בקרב תלמידי ישראל. הסקר נערך בקרב תלמידי בתי הספר מהחינוך הממלכתי, הממלכתי-דתי, ומהמגזר הערבי, הדרוזי והבדואי, אך לא כלל את בתי הספר הפרטיים, הפנימיות ובתי הספר של המגזר החרדי.

מנתוני הסקר עולה, כי בחטיבות הביניים (כיתות ז'-ט') 2.3% מהבנים ו-1% מהבנות עישנו סיגריות, ואילו 3.6% מהבנים ו-1.8% מהבנות דווחו כי עישנו נרגילה. במעבר לחטיבת העליונה (תיכון ט'-י"ב) כמות המעשנים מזנקת באופן משמעותי: 13% מתלמידי התיכון ו-5% מהתלמידות העידו כי עישנו סיגריות בעבר, 17.1% מהבנים ו-8.4% מהבנות דווחו כי עישנו נרגילה. בסך הכול, 23.3% מהבנים ו-10.6% מהבנות דווחו על עישון סיגריה או נרגילה בעבר.

מפילוח הנתונים עולה כי במגזר היהודי, תופעת העישון גדולה יותר בקרב תלמידי בתי-הספר ביחס למגזר הערבי. בהסתכלות על נתוני התלמידות, הפער הוא משמעותי עוד יותר: 4.1% מהתלמידות במגזר היהודי דווחו על עישון סיגריה לעומת 0.3% בלבד במגזר הערבי.

סקר משרד הבריאות בחן גם את היקף צריכת האלכוהול בקרב התלמידים: בחטיבות הביניים, היקף התופעה הוא מעל ל-35% ואילו בחטיבות העליונות הוא מעל ל-90%. גם בצריכת האלכוהול, ישנו הבדל משמעותי בין המגזר היהודי לערבי וצריכת האלכוהול גבוהה יותר במגזר הערבי.

לדברי ח"כ תמר זנדברג, יו"ר הוועדה למאבק בנגעי הסמים והאלכוהול "מגפת העישון המסוכנת בקרב בני נוער בישראל מוכיחה שלא החוק לבדו משמעותי, שמגביל עישון לגילאי 18 ומעלה, אלא קודם כל החינוך והתמודדות עם הרשויות עם המצב הקיים. הנתונים המדאיגים האלו מחייבים בדק בית של הרשויות והמשרדים השונים ובדיון הוועדה אנחנו נבקש תשובות ונבין כיצד מתמודדים עם זה המשרדים השונים וכיצד גם מתכוונים להתמודד עם זה. אנחנו נמשיך לעקוב ולא נרפה מהנושא עד שנראה את הגרף יורד".

עוד בנושא

הוספת תגובה

שלח

0 תגובות

תוכן פרסומי

הרשמה לאתר

הירשמו במהירות ובקלות לקול היהודי
ותיהנו ממגוון שירותים מיוחדים באתר.
* * * מין * בדקו זמינות
בין 3 ל-20 תווים
*
תישלח אליך הודעה המאשרת כתובת זו
* סיסמא
בין 6 ל-20 תווים

אני מסכים לתקנון האתר

אני מעוניין לקבל מידע על חידושים ואירועים מיוחדים

*

שדות חובה

הרשם

התחברות לאתר

סיסמא שכחת סיסמא? התחבר

איפוס סיסמה

כדי לקבל סיסמה חדשה, אנא הכנס דוא"ל איתו נרשמת לאתר:

שלח