כ"ט כסלו התשע"ז   29.12.2016 21:13

"נחצו כל הקווים"

אורי קירשנבום

שיחה עם אבישי גרינצייג בעקבות כתבתו על העדויות החמורות של צוערים דתיים בבסיס בה"ד 1

על הקשיים של חייל שומר מצוות במסגרת שירותו הצבאי דובר רבות לאחרונה, ובכל זאת נראה שהדברים שחושף אבישי גרינצייג בעיתון 'בשבע' חוצים כל רף שהכרנו עד היום.

גרינצייג מביא בכתבתו עדויות של חיילים שמשרתים כיום בבה"ד 1, בית הספר היוקרתי לקצונה של צה"ל, על בעיות צניעות חמורות, לא רק במהלך אימונים ופעילות אלא גם במתחמי המגורים. חוסר הקפדה על הפרדה, שינה מעורבת של בנים ובנות בתירוצים שונים וקושי גדול עבור החיילים המבקשים להקפיד על אורח חייהם הדתי גם במסגרת הצבא. שוחחנו עם אבישי גרינצייג בנסיון להבין האם מדובר אכן בפריצת גבולות שלא הכרנו ועד כמה זה משקף הלך רוח כולל בצה"ל.

גרינצייג מסביר בקצרה על "פקודת השירות המשולב" החדשה בצה"ל: "מדובר בפקודה שנועדה לסדר את מצבם של חיילים דתיים בצה"ל. פקודות אלו מחליפות את פקודת השירות הראוי, כשבמוקד - הרצון לאפשר כמה שיותר שוויון ושילוב של חיילות ומאידך לאפשר לחיילים דתיים לשמור על אורח חייהם".

מה החידוש בפקודה החדשה על פני מה שהכרנו עד היום?

"ישנם כמה חידושים, אך העיקר הוא שעל פי הפקודה החדשה חיילים דתיים לא יכולים לסרב לשרת בגדוד נפרד או פלוגה נפרדת. אם אומרים לחייל שהוא מיועד לשרת בפלוגה מעורבת של גברים ונשים הוא יכול להחליט שהוא לא יהיה קצין אבל הוא לא יכול לסרב לשרת ביחידה הזו".

עולות בכתבה שלך בעיות מאוד חמורות על בסיס בה"ד 1, בעיקר סביב הנושא של צניעות והפרדה בין המינים. עד כמה להבנתך מדובר בפריצה של גבולות, דברים שלא הכרנו עד היום?

"מדובר לגמרי בפריצת גבולות. כשצה"ל בצורה רשמית, דובר צה"ל, מצהיר שלחיילים שעל פי הפקודה מגיע להם לשרת בפלוגה נפרדת לא מאפשרים את זה - זה דבר מאוד חריג ומאוד חמור. קורה לפעמים שיש מפקד בשטח שמחוסר הבנה מתנגח, אבל פה זה נעשה בתגובה רשמית של דובר צה"ל ובצורה מובהקת מצהירים שמי שרוצה להיות קצין ייאלץ לעשות מד"ס עם צוערות, לישון איתם יחד בשטח וכו'".

"צריך לשאול למה קולו של הרב הצבאי לא נשמע, אך זה ברור. דובר צה"ל אוסר עליו להתראיין בנושא ולמען האמת אוסר עליו להתראיין בכלל. מגמדים את הרב הצבאי הראשי בכוונת מכוון. ההיגיון אומר שבנושאים דתיים דובר צה"ל אמור לפנות לרבנות הצבאית - השאלות האלה לא הופנו לרבנות הצבאית ודובר צה"ל אמר שהוא אוסר לראיין אותו. סותמים לרב הצבאי את הפה. לא רק סותמים לו את הפה אלא לא נותנים לו לקבוע שום דבר, אפילו פקודות רשמיות לא נאכפות, צריך לעשות פה הרבה חושבים. במיוחד ש-40% מהקורס הם דתיים, יש ארבע פלוגות - למה אי אפשר שפלוגה אחת תהיה נפרדת? בכל הקורס יש בסך הכל שמונה בנות והן מחולקות בזוגות לארבע הפלוגות". 

"קשה שלא לראות פה מגמה של נסיון לחינוך מחדש של החיילים הדתיים לפלורליזם ושוויון, פירותיו של קמפיין ההדתה של יגיל לוי. מראים לדתיים מי בעל הבית פה. הכל נעשה בצורה גלויה ומפורשת ועולם כמנהגו נוהג". 

ישנן טענות, גם בציבור הדתי, ביחס לפעילות צו 1 שמקצינה את המציאות, מציירת דברים בהגזמה. גם אתה בחודשים האחרונים הרבית לעסוק בקשייו של החייל הדתי בצה"ל - מה ההתייחסות שלך לטענות הללו?

"בנושא של בה"ד 1 יש הסכמה מקיר לקיר שקיימות בעיות חמורות. מהאגף השמרני עד האגף הליברלי ביותר בציונות הדתית, לרבות רבנים ורבניות שמעודדים גיוס בנות לצה"ל. לנסות להציג כאילו יש פה גוף שמוציא דברים מפורפורציות זה לטמון את הראש בחול".

"צריך לגלגל את השאלה לאיגוד ישיבות ההסדר ולראשי הישיבות: האם ממשיכים לכופף את הראש, לטפל בדברים בשקט ומגלים שהבעיה רק הולכת וחריפה או שמחליטים לשבור את הכלים ולהחריף את הטון - זו החלטה של ראשי הישיבות וראשי המכינות".

אתה מזהה במקביל גם תהליך הפוך? גורמים בצבא שמנסים לאזן את המצב ולהרגיע את הרוחות?

"יש הרבה הבטחות לשנות ולהפריד אבל בינתיים זה לא קורה. לפני כחודש נפגשו רבנים עם הרמטכ"ל, הוא הבטיח שיקום צוות בדיקה, חודש עבר והצוות עדיין לא קם. בעקבות הכתבה היום קיבלנו מידע שהוא מתכוון לקדם את זה ברצינות, בוא נראה... אלו דברים שייבחנו במעשים".

יש בכתבה שלך תיאורים מאוד קוסמטיים של בעיות צניעות חמורות בבה"ד 1. איך אתה רואה את זה על רקע העיסוק בנושא ההטרדות המיניות בצה"ל?

"ראש אכ"א אומר במסמך רשמי שיש זינוק במספר ההטרדות המיניות בצה"ל. כל אחד יסיק את המסקנות לבד - אם בשנים האחרונות יש זינוק במספר הלוחמות בצה"ל בגדודים המעורבים ויש זינוק במספר ההטרדות המיניות - כל אחד יסיק אם יש קשר או אין קשר. אבל זו שאלה אחרת שמטרידה את כולם, אנחנו מדברים על כך שהדתיים לא צריכים לסבול".

תגיות: "צו אחד", דתיים בצה"ל, צה"ל, שירות נשים בצה"ל, שירות קרבי לבנות

עוד בנושא

הוספת תגובה

שלח

5 תגובות
5 צה"ל הפך לבית בושת לשמד העם היהודי !עב
י"א טבת התשע"ז
צה"ל הוא תרוץ לבולל את עם ישראל כור היתוך לחילוניות למחיקת תורת ישראל לחילול קודשי ישראל לא מומלץ ליהודים שומרי מצוות הצבא בה לבולל את ילדי ישראל לשמד !!
4 כן והמוצר הנל נעלם מיד מהמדפים שומר נפשו ירחק מצהל ל"תיהודי חייל לשעבר
ג' טבת התשע"ז
3 המדף בשקםרואי
א' טבת התשע"ז
מוכרים בשק״ם או איך שקוראים לזה היום אמצעי מניעה.
2 הצבא צודקעינת
א' טבת התשע"ז
אם הרבנים חושבים ששירות בצבא מצדיק כאלה בעיות צניעות חמורות, ולא קוראים לכל תלמידיהם לא להתגייס עד להסדרת הנושא, כנראה שזה באמת לא כל כך חמור...
1 אז שיקום וילך הבייתה ל"תאם הרבצר לא מסוגל לצייץ
א' טבת התשע"ז

תוכן פרסומי

הרשמה לאתר

הירשמו במהירות ובקלות לקול היהודי
ותיהנו ממגוון שירותים מיוחדים באתר.
* * * מין * בדקו זמינות
בין 3 ל-20 תווים
*
תישלח אליך הודעה המאשרת כתובת זו
* סיסמא
בין 6 ל-20 תווים

אני מסכים לתקנון האתר

אני מעוניין לקבל מידע על חידושים ואירועים מיוחדים

*

שדות חובה

הרשם

התחברות לאתר

סיסמא שכחת סיסמא? התחבר

איפוס סיסמה

כדי לקבל סיסמה חדשה, אנא הכנס דוא"ל איתו נרשמת לאתר:

שלח